دریافت ها

پیرامون محکومیت رهبران جامعه‌ی بهایی

گفت‌وگو با عبدالکریم لاهیجی، پیرامون محکومیت رهبران جامعه‌ی بهایی زندانیان عقیدتی؛ زندانیان وجدان

ایرج ادیب‌زاده

[email protected]

کشورهای کانادا، فرانسه، اتحادیه‌ی اروپا و بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری جهان، خواستار آزادی فوری هفت رهبر جامعه‌ی بهاییان ایران شدند. روز هشتم ماه اوت، از سوی شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب در تهران اعلام شد که هر هفت رهبر جامعه‌ی بهایی، به اتهام جاسوسی برای اسراییل، توهین به مقدسات دینی، تبلیغ بر ضد نظام و رواج فساد روی زمین محکوم به بیست‌سال زندان شد‌ه‌اند.

پیروان آیین بهایی اقلیت دینی محسوب می شوند.

جواد لاریجانی: پیروان آیین بهایی اقلیت دینی محسوب می شوند

ورقا امیدوار است مسؤولان جمهوری اسلامی در نزد جهانیان باز گو کننده حقایق موجود در ایران باشند و الا تکرار دروغ نه حقیقت را تغییر میدهد و نه اعتبار قوای حاکمه را افزایش میدهد. این مطلب و روش متأسفانه هنوز در گوشه و کنار جهان تکرارمی شود.

هر چه بگندد نمکش می زنند ... وای بروزی که بگندد نمک

مشاور امور بین الملل رییس قوه قضاییه گفت: پیروان آیین بهاییت در ایران از حقوق شهروندی یکسانی برخوردارند و جزو اقلیت های مذهبی محسوب می شوند. به گزارش خبرآنلاین، محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران

درخت بی زمین

تعطیلات تابستانی و داستان پلوشه

دختر افغانی در تهران

در فصل تابستان خیلی ها از اینکه از درس و کتاب راحت شده اند خوشحالند ...آنها با شوق و ذوق ، بعد از پایان امتحانات ، کیف و کتاب را به یک سو می اندازند و در پوستشان نمی گنجند ...

ولی من بچه هایی در این شهر میشناسم که عاشق رفتن به مدرسه هستند اما امکان رفتن به مدرسه را ندارند.

آزار بهاییان در رژیم پهلوی

تقدیم به همه ی کسانی که می گویند بهائیان در زمان پهلوی مورد حمایت شاه و حکومت بودند.

بعد از انقلاب سال 1357 تمام اسناد و مدارک ظلم و تبعیض در زمان شاه علیه بهائیان به دست رژیم جمهوری اسلامی افتاد ،اما رژیم اسلامی هر گز آن همه ظلم را نه تنها بر علیه ما افشا نکرد بلکه با تحریف و اقدامات یک سویه کوشش در برعکس جلوه دادن موقعیت بهائیان در رژیم شاه شد و با بهائی ساختن های دروغین وحتی اسناد جعلی سعی در تحریف تاریخ و ایجاد فهم مصنوعی در جامعه شد.

به یاد بوسه های آتشین مادر

به یاد بوسه های آتشین مادر ، بر لبان سرد دخترش در پزشکی قانونی

شیراز غلغله بود شهر چهرۀ غریبی داشت . آن روز ها را هیچکس از یاد نخواهد  برد. 28 خرداد ماه 1362 ....  هیچ کس باور نمیکرد . درست دو روز پیش 6 مرد بهائی را به خاطر اعتقاد دینی متفاوتشان به حلقه های دار آویخته بودند . و امروز هم 10 بانوی با شهامت دیگر  را . مادر زرین مقیمی وقتی که شنید دخترش را با 9 تن دیگر از شیر زنان فرهیخته به دار آویخته اند به همراه سایر مادران ، شتابان به سوی پزشکی قانونی شیراز رهسپار شد . اجساد را تحویل نمی دادند ، حتی اجازه دیدن آن ها را هم  نمی دادند . درخواستهای جانگداز پی در پی مادر زرّین  ، دل پاسدار مسؤول را به رحم آورد ، تا تنها ، به دو تن از  آنان اجازه داد که خیلی سریع و کوتاه دختران بخون خفته خود را برای آخرین بار ببینند . مادر زرّین گفت : او را از روسری اش شناختم . سرش را در آغوش گرفتم ، جای خط طناب دار بر روی گردن بلورینش نقش بسته بود ، جانش سرد بود ، خنده ملیحی بر لب داشت ، او را بوسیدم . بوسه ای گرم آتشین برای خودم  و بوسه ای دیگر از جانب همه مادرانی که  نتوانستند بآنجا بیایند . صدای پاسدار بلند بلند بگوش میرسید  :  زود باشید  ، مسئولیت دارد ، زود بروید ... شرح این دیدارِ آخرین را ، مادر زرّین ، برای آقای مقیمی پدر زرّین ، تعریف کرد  و او هم با جانی گداخته این شعر را از زبان او  برای زرّین  شهید سرایید.

بيانيه اعلام پشتيباني نويسندگان و روزنامه نگاران كردستان

دانش آموزان عزيز به اين رادمردان آزاده كه به پشتيباني و دفاع از اين ستمديدگان برخاسته اند درود فرستيد و براي ايراني سربلند و پر افتخار به خدمات  و پايداري خود همچنان ادامه دهيد و به همه هم ميهنان خود مهر ورزيد.

بيانيه اعلام پشتيباني نويسندگان و روزنامه نگاران كردستان
در رابطه با تحركات اخير جمهوري اسلامي عليه پيروان آيين بهاييت در ايران

بيت العدل الاعظم
نهادهاي فعال حقوق بشر ايران
نهادهاي ديدبان حقوق بشر در سراسر جهان
دبيركل محترم سازمان ملل متحد

با درودهاي فراوان
از رسانه هاي خبري جمهوري اسلامي و از منابع غير رسمي خبر مي رسد كه"نهاد رهبري" جمهوري اسلامي" با ابلاغ بخشنامه اي موهن به نيروهاي اطلاعاتي، امنيتي، نظامي و انتظامي خود در سراسر ايران، ضمن طرح كليشه هاي كهنه "فرقه ضاله خواندن آيين بهاييت در ايران" و "وابستگي آن به صهيونيسم جهاني" و "لزوم برخورد شديد " با "اهل بها" در ايران و همچنين ابلاغيه "دادستان كل كشور" به "وزارت اطلاعات" جمهوري اسلامي در همين رابطه، عزم سركوبگر خود را براي طراحي و اجراي يك جنايت سازمان يافته عليه بشريت و پيروان آيين بهاييت در ايران، جزم نموده است.

طرح مصیبت جامعهء بهائی ایران توسّط اسقف

طرح مصیبت جامعهء بهائی ایران توسّط اسقف
دوشنبه، 19 ژانویه 2009
نوشته: آدریان هال

اسقف انگلیکن در ساوت‌ول و ناتینگهام مصیبتی را که گریبانگیر هفت تن از مدیران جامعهء بهائی در ایران است که هم‍‌اکنون زندانی و در خطر اعدام هستند، مطرح ساخت.

وضعیت مدارس در روستاها

 مطالعه يك گزارش

                               وضعیت مدارس در روستاها

نمی دانم تا بحال به روستاهای محروم سفر کرده اید یا نه ؟ اما در بازدیدی که چند روز پیش با نماینده محترم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه بجنورد از روستاها داشتم صحنه هایی غم انگیز مشاهده کردم .

روستاهای خراسان شمالی با داشتن دانش آموزان مستعد در زمینه های علمی و پژوهشی فاقد حتی امکانات اولیه جهت تحصیل هستند .

وقتی با مدیر مدرسه روستای بک پولاد در منطقه راز و جرگلان (یکی از شهرهای خراسان شمالی ) صحبت میکردم گفت : سال پیش دختری از این روستا مقام اول المپیاد آورده ولی چون در این روستا بیش تر از سوم راهنمایی کلاسی نیست از ادامه تحصیل بازمانده و بدلیل اینکه دختر است خانواده اش اجازه نمی دهند که به تنهایی در شهر ادامه تحصیل دهد .

هر چه از وضعیت این مدارس بگویم کم است . برای مثال آب آشامیدنی در مدرسه نیست و آبهای مصرفی هر ۲ هفته یکبار در منبعی نگه میدارند که باعث شده دانش آموزان به مریضی های پی در پی ای دچار شوند . مدرسه برق ندارد و دانش آموزان چشمهایشان ضعیف شده . حتی جالب است بدانید که کتاب ، دفتر ، قلم و بعضی ها حتی لباس و .... که از لوازم اولیه برای یادگیری علم و دانش است محرومند .

نتایج جداسازی دانش آموزان ساعی

نتایج جداسازی دانش آموزان ساعی

 

 نظرجمعی از فرهنگیان درباره برخی نتایج جداسازی دانش آموزان ساعی

 

قبل از انقلاب اسلامی ، جداسازی دانش آموزان صرفا در قالب مدارس خصوصی ( به تعبیر آن زمان مدارس ملی که در برابر لفظ مدارس دولتی استفاده می شد ) امکان پذیر شده بود .

پس ازانقلاب اسلامی وخصوصا با آغاز دهه 70 با به وجود آمدن آموزشگاههای تیزهوشان جداسازی دانش آموزان مستعد شروع شد وسپس درقالب مدارس نمونه ، مدارس شاهد ، مدارس غیرانتفاعی و...( اخیرا دربجنورد تحت عنوان مدارس تلاش ) ادامه یافت .

توهين به عقايد بهائيان در کلاسهای اجباری تبليغات اسلامی شيراز

چهارشنبه، 29 آبان ماه 1387 برابر با 2008 Wednesday 19 November

توهين به عقايد بهائيان در کلاسهای اجباری تبليغات اسلامی شيراز
فعالان حقوق بشر در ایران51 نفر از جوانان بهائي شيراز که در ارديبهشت ماه سال 85 در حين انجام خدمات اجتماعي و انسان دوستانه به کودکان و نوجوانان مناطق محروم شيراز توسط نيروهاي امنيتي دستگير و به يک سال حبس تعليقي مشروط به سه سال شرکت در کلاسهاي تبليغات اسلامي محکوم گرديدند ، مدت 9 ماه است که در اين کلاسها حاضر مي شوند. لازم به ذکر است 3 نفر از گروه فوق در زندان به سر مي برند و محکوميت 4 ساله ي خود را پشت سر مي گذارند.تعليق حبس اين افراد مشروط به شرکت در کلاسهاي تبليغات اسلامي گرديده بوده و لذا حق انتخاب تنها ميان يک سال حبس و يا سه سال حضور در اين کلاسها براي ايشان وجود داشت! بعد از مشاهده اين حکم نامتعارف گروه فوق طي نامه اي خواستار توضيح در خصوص ساختار و محتواي اين دوره ها شدند و پاسخي کتبي از سوي رئيس دادگاه انقلاب اسلامي شيراز دريافت نمودند که بدين شرح مي باشد
: